Čínská kuchyně
Čínská kuchyně je nesmírně rozmanitá na chutě, vůně a obrovské množství receptů. Čína se dělí na mnoho regionů, v každém z nich je odlišný styl vaření. Mezi hlavní typy kuchyní patří ostrá sečuánská a pekingská nebo kantonská a šanghajská, kde je ve větší oblibě čerstvá zelenina, mořské plody a ryby a je kladen větší důraz na přirozené chuti pokrmů.
Díky množství čínských imigrantů po celém světě je tato kuchyně nejrozšířenější asijskou kuchyní, která zakořenila snad v každé zemi a přinesla s sebou nové způsoby vaření. Ve větších metropolích pak vyrostly čínské čtvrti, ve kterých zpravidla najdete ty nejlepší čínské restaurace.
Mezi způsoby vaření patří hlavně rychlé smažení, fritování, dušení nebo na vaření na páře. Příprava všech jídel je velmi rychlá. Hůlky jsou neodmyslitelnou součástí čínské kuchyně. Většina pokrmů je proto připravena tak, aby je bylo možné pomocí hůlek lehce nabírat.
Číňané mají k jídlu velmi kladný vztah, který se promítá do harmonie chuti, vůně, barev a stylu servírování. Velký důraz je kladen na vyváženost pěti chutí: sladké, slané, kyselé, pálivé a hořké. Velmi oblíbené je servírování o mnoha chodech, například tradiční Yum Cha - víkendové posezení u čaje, podávání mnoha různých menších pokrmů.
Mezi základní suroviny v čínském vaření patří samozřejmě rýže, vepřové, drůbeží a hovězí maso, ryby, mořské plody, zelenina, koření, sojové a ústřicové omáčky, glutamát sodný, různé druhy hub, luštěniny, bambusové výhonky, oříšky, olej, sádlo, sójové produkty, rýžové víno, exotičtější žraločí ploutve, medúza, mořská okurka, čínská černá vejce a vlaštovčí hnízda. Sladkosti nejsou příliš oblíbené. Z koření je zvlášť důležité koření pěti vůní, tedy směs skořice, zázvoru, hřebíčku, badyánu a anýzu.
Vybrané typické čínské pokrmy:
Pekingská kachna - jedno z nejznámějších čínských jídel. Kachna prochází speciálním procesem úpravy, po spaření se potře cukerným roztokem a suší se i více dní. Na závěr se peče v troubě. Má charakteristickou červenou barvu získanou sladkým nátěrem. Maso se podává nakrájené na drobné kousky v mnoha variantách, například v rýžových palačinkách.
Pálivá kyselá polévka - známá hustá polévka z vývaru, vepřového masa, tofu, hub, bambusových výhonků, octu a pálivých papriček a pepře. Existují i vegetariánské verze.
Bak kut teh, polévka z vepřových žebírek - vývar vepřových žeber s masem, často se přidavá tofu, zelenina, houby lehká sojová omáčka, chilli a někdy i nudle. Obvykle je podávaná jako snídaně.
Congee - Rýžová kaše - řídká kaše až téměř polévka z rýže, podává se většinou jako samostatné jídlo, přidává se do ní i bylinky (např. koriandr) nebo sojové omáčky a další. Je to velmi oblíbený pokrm k snídani.
Dim Sum, Jioazi, Hun Tun (Wonton) - chutné knedlíčky různých druhů. Jedná se o rýžové těsto s náplní. Knedlíčky se připravují vařením, na páře nebo fritováním. Náplní je vepřové mleté maso, nadrobno nasekané krevety a jiné mořské plody, ryby, zelenina, sojová omáčka, koření. Knedlíčky se přidávají do polévky nebo se podávají samotné a namáčí se do omáček.
Kuřecí Kung Pao - sečuánská specialita rozšířená po celém světě. Smažené marinované kuřecí kousky se zeleninou a arašídy, ústřicovou nebo sojovou omáčkou a chilli. Podává se s rýží.
Rybí karbanátky - karbanátky ve tvaru koule z mletého rybího masa. Vaří se ve vodě a přidávají k nudlím nebo do polévky.
Polévka ze žraločí ploutve - slavná čínská delikatesa. Kromě žraločí ploutve se přidává rýžové víno, houby, zázvor, krevety, kuřecí maso, cibule.
Zhajiang mian - populární jídlo pekingské kuchyně. Nudle s vepřovým masem marinovaným v sojové omáčce s česnekem, zázvorem, chilli a rýžovým vínem.
Moo Shu - tradiční čínské jídlo z osmažených vepřových nudliček, hub, vajíček, bambusových nebo fazolových výhonků, sojové omáčky, zázvoru a česneku.
Hainanské kuře s rýží - v silném kuřecím vývaru dušené kuře, podává se s rýží a různými omačkami z chilli, zázvoru atd.
Hui Guo Rou - "dvakrát vařené maso“ – maso nejdříve vařené, následně pak smažené se zeleninou, zázvorem, sojovou a chilli omáčkou, rýžovým vínem a česnekem.
Kachna Zhangcha - marinovaná kachna uzená na čajových lístcích.
Nudle Cho Fun (Ho Fun) - velmi chutné kantonské jídlo z rychle osmažených nebo dušených širokých rýžových nudlí. K nim se přidává maso, ryby nebo mořské plody, cibule, fazolové výhonky, sojová omáčka.
Mi Zhi Hu Lu - fritované obalované kousky vepřového bůčku v medu a těstíčku.
Tang cu liji - „sladkokyselé maso“ - smažené kousky vepřového nebo drůbežího masa ve sladkokyselé omáčce, kečupu, sojové omáčce, octu a nasekanými kousky zeleniny. Velmi rozšířený pokrm po celém světě.
Char siu - vepřová žebra nebo bůček grilovaný a marinovaný ve sladké omáčce, koření pěti vůní, sojové omáčce a rýžovém víně
Vietnamská kuchyně
Vietnamská kuchyně je méně známá, přesto stojí za zkoušku. Je zde patrný vliv kuchyně francouzské. Vietnamci mají obdobně jako Francouzi velmi kladný vztah k jídlu. Kombinace francouzského a asijského vaření dělá z této kuchyně skutečný kulinářský skvost. Další kuchyně, které ovlivňují vietnamské vaření, jsou čínská a thajská.
Vietnamská kuchyně je mimořádné zdravá, je zde kladen důraz na konzumaci čerstvých plodin, kterých je celoročně hojnost. Většina bylinek, zeleniny a ovoce je v jídle v syrovém stavu, zachovává si veškeré svoje hodnoty a dodává jídlu jedinečnou chuť.
Některé oblasti Vietnamu jsou díky náboženskému vlivu vysloveně vegetariánské. Jídlo se zde nejčastěji upravuje dušením a na páře, tuku se používá méně než třeba v čínském vaření.?Základem vietnamského vaření je rýže. Mezi další důležité suroviny patří rybí a krevetová omáčka, zelenina, koření a bylinky, maso, ryby a mořské plody. Velmi oblíbené je i ovoce, které se konzumuje často nakládané a kandované. Z masa se nejčastěji používá vepřové a kuřecí, méně hovězí a další. Mezi nejdůležitější koření patří citrónová tráva, máta, vietnamská máta (podobné koriandru), koriandr a bazalka. Některé pokrmy jsou pro Evropana až příliš exotické, od konzumace různých hadů, hmyzu a psů. V běžných restauracích se s nimi nesetkáme mimo samotný Vietnam.
Vybrané typické vietnamské speciality:
Bun Cha - jednoduchý a oblíbený vietnamská pokrm. Grilované vepřové maso podávané s nudlemi a salátem
My Quang - pokrm z širokých rýžových nudlí, vepřového masa, koření a vejce.
Bun bo Hue - oblíbená nudlová polévka s hovězím nebo vepřovým masem, citrónovou trávou, koriandrem, limetkou, krevetovou omáčkou, fazolovými výhonky.
Canh chua - rybí polévka s ananasem, rajčaty, chilli, tamarindem, zázvorem, citrónovou trávou, koriandrem, zelenými cibulkami, občas se přidávají i plody moře (krevety, sépie). Dělá se jak z mořských tak sladkovodních ryb.
Bun rieu - krabí polévka s nudlemi. Používají se převážně sladkovodní krabi z rýžových polí, přidává se rajčatový vývar, rýžové nudle, koření.
Banh xeo - palačinka z rýžové mouky, plněná vepřovým masem, krevetami, fazolovými výhonky a bylinkami.
Pho - masová polévka s rýžovými nudlemi, nejčastější verze je s hovězím masem (Pho Bo). Maso je nakrájené v polévce na tenké plátky, přidávají se čerstvé bylinky, zázvor, hřebíček, česnek.
Banh Chung - tradiční vietnamský rýžový koláč. Vyrábí se z rýže, vepřového masa a fazolové pasty. To vše se úhledně balí do velkého zeleného listu, ve kterém se vaří celý den. Podává se obvykle s naloženou kyselou zeleninou a konzumuje se na oslavy Nového Roku.
Bánh cuon - rolky z rýžového těsta, plněné vepřovým masem a houbami, dušené na páře. Jako příloha se podávají většinou fazolové výhonky a sladkokyselá omáčka z limetek, rybí omáčky a cukru.
Goi cuon (letní rolka) - velmi oblíbená rolka z rýžového těsta, plněná krevetami, vepřovým masem, čerstvou zeleninou. Připravuje se na páře a servírují za studena. Rolky se namáčejí v omáčce složené se sojové omáčky, arašídové pasty a česneku.
Japonská kuchyně
Japonská kuchyně se vyznačuje velice osobitým stylem a smyslem pro dokonalé sladění chuti a servírování. Styl servírovaní a pečlivá příprava každého pokrmu činí právě japonskou kuchyni jedinečnou a originální.
Umění servírovat, krájet ryby a připravovat japonské pokrmy vyžaduje i léta praxe.
Japonská kuchyně je nepochybně tou nejzdravější kuchyní, a to hlavně pro svůj minimální obsah tuků a koření. Základními surovinami japonského vaření jsou: rýže, zelenina, ryby a mořské plody. Japonská kuchyně je spíše kuchyní studenou, většina pokrmů z ryb a mořských plodů se konzumuje v syrovém (absolutně čerstvém) stavu s vařenou rýží, některé pokrmy se tepelně upravují dušením a měně často smažením. Stejně tak se zelenina i ovoce konzumuje převážně čerstvé. Koření se v japonské kuchyni nepoužívá. Místo koření se ochucuje pokrm ostrým japonským zeleným křenem wasabi, sojovou omáčkou a zázvorem. Vše se konzumuje pomocí hůlek.
Vybrané typické japonské pokrmy:
Sushi - určitě nejznámější japonské jídlo rozšířené po celém světě, jeho základem je uvařená rýže a syrové kousky ryb, mořských plodů, někdy i zeleniny. Sushi má mnoho druhů. Obvykle se k němu podává sojová omáčka, wasabi a nakládaný zázvor.
Mezi nejzákladnější patří:
Nigiri Sushi - vytvarovaný váleček rýže, na kterém je položený plátek syrové ryby nebo mořských plodů popř. zeleniny a převázaný proužkem mořské řasy. Plátek ryby bývá občas zespodu pomazán křenem wasabi. Namáčí-li se v sojové omáčce, vždy plátkem ryby směrem do omáčky, aby rýže zůstala suchá.
Maki Sushi - nejznámější forma sushi. Do rýže a mořské řasy zabalený plátek ryby nebo zeleniny, srolováno do válečku a krájené na kolečka stejné šířky.
Temaki Sushi - podobné jako Maki Sushi, ale místo do válečku je baleno do tvaru malých kornoutů
Sashimi - japonská delikatesa. Krájené plátky syrových ryb a mořských plodů. Maso musí být absolutně čerstvé, často se zdobí do různých uměleckých tvarů, např. do růže. Namáčí se do sojové omáčky a wasabi. Servíruje se spolu s nakládaným zázvorem a na tenké nudličky nastrouhanou bílou ředkví. Pasta wasabi bývá servírována ve tvaru zeleného lístečku. Celkově je kladen velký důraz na kompozici.
Miso Shiru - tradiční japonská polévka z vývaru, sojové nebo rýžové pasty Miso, nakrájené zeleniny a mořských řas.
Udon - oblíbené nudle. Dělá se z nich například polévka z vývaru se sojovou omáčkou, rýžovým octem, to celé posypané čerstvou šalotkou.
Tempura - v těstíčku obalované a fritované kousky z jakýchkoliv ryb, mořských plodů nebo zeleniny. Těsto se před smažěním chladí a tak se rychle při smažení zatáhne a nenasákne olejem. Hotové kousky se namáčí obvykle v omáčce z hustého vývaru, sojové omáčky a rýžového vína. Původ tohoto pokrmu je evropský.
Tonkatsu - další oblíbený pokrm z Evropy, obalovaný vepřový kotlet ve strouhance, podávaný s nakládanou zeleninou a rýží.
Gyoza - dušené knedlíčky původem z Číny, plněné mletým vepřovým masem a zeleninou, obvykle se namáčí do sojové omáčky s rýžovým octem. Mohou být i smažené.
Teriyaki - grilované maso, marinované ve sladké sojové omáčce. Maso se dá použít jakékoli, obvykle z ryb, sépie nebo drůbeží a hovězí.
Sukiyaki - dušené hovězí maso v zelenině se sojovou omáčkou. Pokrm se obvykle vaří přímo na stole. Někdy se přidávají i nudle, vejce a tofu.
Okaju - rýžová kaše s vajíčkem, někdy s kousky ryb, cibulky.
Fugu - „adrenalinová pochoutka“, ryba čtverzubec s vysokým obsahem jedu, jehož nepatrné množsví dodává jídlu zvláštní chuť. Lze připravovat pouze zkušenými a licencovanými kuchaři, převážně pouze v Japonsku. Neodborná příprava ryby může způsobit smrt.
Teppanyaki - japonská kulinářská show v některých restauracích. Zruční kuchaři připravují speciality přímo před hostem na speciálně upravených rozpálených stolech. Většinou se jedná o masové steaky a zeleninu.
Thajská kuchyně
Exotická thajská kuchyně výborně kombinuje všechny chutě a vůně, skvěle vyvažuje chuti sladké, slané, pálivé i kyselé, a tak se právem řadí mezi nejlepší ve světě.
Mezi základní suroviny patří rýže, zelenina i exotické ovoce, nudle, kokosové mléko, aromatická rybí omáčka a mnoho druhů koření, například zelený koriandr, thajská bazalka, chilli, tamarind, galangal, citrónová tráva, zázvor, kurkuma, speciální limetky kafir a směsi curry v pastě, z nichž některé jsou mimořádně pálivé např. zelené curry. Pasty curry si zachovávají výrazně lepší aroma oproti práškům curry, jsou to nadrcené směsy koření s cibulí a česnekem a dalšími přísadami.
Nejčastější úpravou pokrmů je smažení, dušení, fritování a na páře. Součástí kuchyně jsou ryby, mořské plody (krevety, sépie), drůbež a vepřové maso, v oblibě jsou nejrůznější polévky a saláty. V Thajsku se více používá lžíce a vidlička, hůlky se používají méně, spíš na nudlová jídla. Velmi populární jsou nejrůznější polévky a ostré pálivé saláty.
Vybrané typické thajské speciality:
Khao Phad - smažená rýže, nejčastěji jasmínová, s masem, lístky koriandru, česnekem, cibulí, rajčaty, vejcem, a masem. Maso může být drůbeží, vepřové, hovězí nebo krevety.
Kang kiaow wan - zelené curry - jedno z nejznámějších a nejpálivějších thajských jídel. Základem je kokosové mléko, lístky kafru, thajská bazalka a zelená curry pasta (směs koření, kde převládají drcené zelené chilli papričky). Přidává se lilek, další zelenina, maso nebo ryba. Přílohou je rýže.
Kang Phed - červené curry - další populární thajské jídlo, jehož základem je kokosové mléko, červená curry pasta a rybí omáčka. Přidává se lilek, bambusové výhonky, kafrové lístky, thajské bazalka, drůbeží, vepřové maso nebo krevety. Přílohou je rýže.
Phad Khing - smažené kousky masa s čerstvým zázvorem, sojovou a rybí omáčkou a chilli. Nejčastěji bývá z masa kuřecího, ryb nebo mořských plodů.
Panang - dušené hovězí maso nebo kuřecí maso v kokosovém mléce, rybí omáčce a panang curry pastě.
Phad Thai - jedno z nejznámějších jídel thajské kuchyně - smažené široké rýžové nudle s rybí omáčkou, kuřetem nebo krevetami, fazolovými klíčky a chilli. Variant je mnoho, liší se v různých oblastech.
Som tam - ostrý thajský salát ze zelené papáji, rajčat, chilli, limetkové šťávy, rybí omáčky, koření.
Thot Man Pla - smažené placičky z mletého rybího masa a fazolí jsou oblíbeným předkrmem. Obsahují převážně koření galangal, limetky kafir, curry pasty, šalotku, česnek, citronovou trávu a pepř. Někdy se místo rybího masa použije maso krabí.
Tom Kha - další známá polévka velmi vyvážené ostré chuti. Základem je kokosové mléko, chilli a citrónová tráva, nejčastější verze bývá s kuřecím masem.
Tom Yum - nejznámější thajská ostrá polévka. Základem je vývar s citrónovou trávou, koriandrovými lístky, listy kafru, zázvorem, chilli, rybí omáčkou, limetkovou šťávou. Dělá se buď verze s krevetami nebo kuřecím masem, někdy i mořskými plody, přidávají se houby.
Yam nuea yang - ostrý salát z hovězího masa, chilli, celerové natě, máty, šalotky. V různých variantách se přidává další zelenina, omáčky a koření.
Yam wun sen - ostrý salát s chilli, limetkovou šťávou, skleněnými nudlemi, kuřecím nebo jiným masem, zeleným koriandrem a dalšími přísadami
Korejská kuchyně
Jednou z dalších asijských kuchyní je kuchyně korejská. Tato méně známá kuchyně si zaslouží trochu přiblížit, neboť je velice chutná a mimořádně zdravá. K jídlu je podáváno obvykle mnoho příloh, plných rozmanitých a vyvážených chutí a vůní, složených z nejrůznějších nakládaných kousků především zeleniny, mas nebo mořských plodů.
Korea je rozdělená na mnoho regionů s rozdílným stylem vaření, některé oblasti jsou i více vegetariánské vlivem náboženských zvyků.
Korejská kuchyně je založena převážně na rýži, tak jako kuchyně většiny sousedních zemí a základním pokrmem je vařená rýže (Hinbap). Důležitou surovinou je i pšenice, brambory a luštěniny. Další důležitou složkou této kuchyně jsou nudle rýžové nebo pšeničné a pohankové, kaše, polévky, sója a výrobky z ní (pasta, omáčka, tofu), čerstvá nebo nakládaná zelenina, maso, houby, koření, ženšen, sezamový olej, sůl. Z koření je nejpoužívanější česnek a zázvor. Důležitou složkou je také pasta z chilli a korejské vaření se často vyznačuje značnou pálivostí.
Maso se používá obvykle vepřové a drůbeží. Oblíbené ale dražší je hovězí. V některých oblastech pak i ryby a mořské plody, zvlášť používané jsou krevety, chobotnice, ústřice, krabi a sépie. Ryby se často zpracovávají sušením. V oblibě jsou jídla zpravidla dušená, grilovaná, populární jsou také polévky. Při stolovaní se používají hůlky, kterým je většina pokrmů přizpůsobená, rýže a polévky se pak konzumují lžící.
Vybrané typické korejské speciality:
Kimči - asi nejznámější korejský pokrm používaný jako příloha. Nakládané a zkvašené zelí v zázvoru, chilli, česneku, rybí omáčce a soli. Je to nejdůležitější součást a příloha všech korejských jídel, existuje mnoho variant v jednotlivých regionech z různých zelenin. Toto jídlo je považováno za jedno z nejzdravějších vůbec.
Bo Ssam - dušené kousky vepřového masa zabalené v listech zeleniny, například v salátových listech, které se namáčí v ostré omáčce.
Bul gogi - tradiční korejské barbecue. Grilované, ostře marinované hovězí maso, podávané s rýží.
Bibimbap - populární korejské jídlo. Dušená rýže se zeleninou, kořením, paprikovou pastou, hovězím masem a vajíčkem.
Dýňová kaše (Hobák džuk) - dietní jídlo z dýně, červených bobů a fazolí a rýžových knedlíčků.
Galbi - grilovaná hovězí žebra marinovaná v sojové omáčce a česneku, často se podávají se salátem. Někdy se z těchto grilovaných žeber dělá polévka. Může se použít i jiné maso s kostí. Obvykle se griluje přímo na stole. Součástí je mnoho menších příloh.
Galbi jjim - dušená hovězí žebírka se zeleninou, houbami, sójovou omáčkou, rýžovým vínem, česnekem a dalšími přísadami.
Gimbap - korejské rýžové rolky obalené mořskou řasou a plněné orestovanou zeleninou, hovězím masem a vajíčkem
Ho - varianty pokrmu ze syrových ryb a mořských plodů, obdoba japonského sashimi. Namáčí se v sojové omáčce, sezamovém oleji, japonském wasabi nebo chilli pastě. Někdy se posypávají sezamem.
Hobak ttok - rýžový a dýňový koláček dušený v páře.
Japchae - nudle ze sladkých brambor se zeleninou. Smažené v oleji, sojové omáčce, s mrkví, cibulí, houbami, někdy masem, sojovými výhonky a další zeleninou.
Kuře Kang Jung - kuřecí kousky s kostí obalované v křupavém těstíčku.
Rybí knedlíčky (O mandu) - obalované roličky z tenkých rybích plátků plněné směsí hovězího masa, hub a zeleniny.
Samgyeopsal - populární korejské jídlo, plátky vepřového bůčku grilované často přímo na stole. Ugrilované kousky se namáčí do omáčky z chilli a sojové pasty, jako příloha se podává salát nebo jiná zelenina.
Sam getchang - Kuřecí ženšenová polévka - ve vývaru se vaří celé menší kuře plněné rýží, přidává se ženšen, zázvor, česnek. Je to podávané jako jedna porce.
Sanjeok - korejský špíz, osmažené hovězí maso a zelenina napíchnuté na špejli.
Tteokguk - tradiční korejská polévka. Masový vývar s rýžovými knedlíčky, přidává se vařené vejce a maso.
Yukhoe - korejský tatarský steak. Nasekané jemné syrové hovězí maso, ochucené sojovou omáčkou, chilli, sezamovým olejem, česnekem, šalotkou a šťávou z ovoce nashi. Na vrch se stejně jako u tatarského steaku dává vajíčko
http://www.restaurant-guide.cz/kuchyne/